Blog kategorie

Owsiki objawy

Owsica może przebiegać bezobjawowo, jednak rzadko się to zdarza. Najczęstszym objawem są pełzające po skórze okolicy odbytu samice, które powodują dokuczliwe swędzenie. Wówczas drapiąc w tym miejscu, wywołujemy stany zapalne skóry, a u dziewcząt i kobiet nawet zapalenie pochwy i sromu.

Samice w celu składania swoich jajeczek wędrują zwykle nocą, więc z tego powodu wykazują następujące objawy: bezsenność, rozdrażnienie, nerwowość, płaczliwość, apatię, ogólne przygnębienie, a w przypadku dzieci może dojść również do hamowania rozwoju umysłowego dziecka.

Objawy owsicy są zależne od wrażliwości osobniczej i od intensywności "inwazji". Dziecko jak również osoby dorosłe dotykając rękami tej okolicy sromu lub bielizny osobistej, zbierają na swoje ręce jajeczka, które w temperaturze pokojowej zachowują zdolność zakażenia przez prawie miesiąc!

Przy zaniedbaniach higienicznych, zwłaszcza higieny osobistej w postaci niedokładnego mycia rąk przed jedzeniem, a zwłaszcza mycia rannego po wstaniu z łóżka, lub po pobyciu w ubikacji, nieprzestrzegania mycia jarzyn i owoców, obecne na rękach jajeczka mogą być przeniesione do ust człowieka i połknięte, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju nowych osobników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium