Blog kategorie

Malaria - zimnica

Jest chorobą pasożytniczą o jednokomórkowych pasożytach występujących w czerwonych krwinkach w komórkach wątroby, szpiku kostnego, śledziony oraz węzłów chłonnych.

Rozwój pasożyta.

Pasożyty te potrzebują w swoim rozwoju osobniczym żywiciela pośredniego, w którym przechodzą część swojego cyklu rozwojowego. Tymi pośrednikami są komary widliszek. Zakażenie następuje poprzez ukąszenie komara (w którego ślinie są już chorobotwórcze pierwotniaki) zdrowej osoby. Komar pobiera krew od zdrowego człowieka. Następnie w żołądku komara czerwone krwinki i ślina komara miesza się przez co uwalniają się zarodźce i przekształcają się one w pasożytnicze osobniki żeńskie i męskie. Kolejnym etapem rozwoju jest przeniknięcie pasożytów do gruczołów ślinowych samicy komara. Człowiek po ukąszeniu takiego komara zakaża się zarodźcem zimnicy, czyli malarią.

Występowanie.

Pasożyty te w większości uzależnione są od bytowania komara widliszek, a występuje on między 30 stopni południowej szerokości, a 60 stopni północnej szerokości. W Europie malarię spotyka się w krajach śródziemnomorskich. W Polsce występuje ona rzadko, a jeżeli występuje to u osób będących w rejonach gdzie występuje ta choroba.

Objawy choroby i leczenie.

  • uczucie zimna,
  • dreszcze,
  • bardzo wysoka gorączka, a następnie nagłe obniżenie temperatury,
  • poty.

Po pierwszym etapie zakażenia następuje wyniszczenie organizmu, niedokrwistość, nudności wymioty, ostry ból głowy, osłabienie, powiększenie się śledziony, biegunki oraz opryszczka wargowa. Po kilku takich tygodniach dochodzi do przewlekłej choroby, która jest bezobjawowa, ukazująca się przez zmniejszoną odporność organizmu.

Rozpoznanie choroby polega na  wykazaniu obecności pasożytów w krwinkach czerwonych. Leczenie malarii może prowadzić tylko lekarz poprzez stosowanie silnych nieobojętnych dla naszego organizmu leków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium