Blog kategorie

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Krwawienie do światła przełyku, jelit, żołądka czy dwunastnicy, spowodowane jest różnymi przyczynami. Krew w przewodzie pokarmowym jest objawem wielu chorób układu trawiennego oraz chorób ogólnoustrojowych. Do chorób wywołujących krwawienie zaliczamy: wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki przełyku, pęknięcie błony śluzowej w przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka, czy rak żołądka.

Występowanie krwawienia może być w niewielkim stopniu, czyli na przykład krew w stolcu, bądź też jako duży krwotok. Krwawienie oprócz krwi w stolcu (spowodowane najczęściej hemoroidami), może objawiać się również wymiotami z zawartością krwi.

Biorąc pod uwagę wymioty, pojawienie się jasnoczerwonej krwi świadczy o tym, że krwawienie jest z żołądka. Obfite krwawienia z tym samym kolorytem, są zaś z żołądka. Z żołądka może nastąpić również krwawienie o ciemnobrązowym kolorze krwi, świadczy to o tym, że krew była dłuższą chwilę w żołądku i zaczęła być trawiona.

W czasie krwawień należy obserwować ciśnienie krwi, zabarwienie skóry, potliwość, zawroty i mroczki, osłabienie, czy uczucie zimna w dotyku.

Pamiętać należy, że każde krwawienie z przewodu pokarmowego wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium