Blog kategorie

Trójglicerydy

Trójglicerydy i cholesterol to ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Czy schorzenie to jest ściśle związane ze sposobem odżywiania?
Pogląd ten rodzi wśród naukowców ogromne wątpliwości. Cholesterol zawierający się w pokarmach wchłaniany jest w niewielkich ilościach. Co się z nim dzieje i ile tego tłuszczu produkuje organizm wszystko zależy od organizmu, a przede wszystkim od wątroby.
Jeden organizm poradzi sobie z większą dawką tłuszczy, inny zaś nie poradzi sobie nawet z małą dawką. Jedno jest pewne, że jedzenie tłuszczów nasyconych, zwierzęcych pobudza organizm do produkcji cholesterolu i trójglicerydów.
Jeżeli powstaje z nienasyconych tłuszczów to podczas lekkiego wysiłku "topi się", wystarczy się tylko spocić i organizm radzi sobie bez problemu, jeżeli dostarczamy tłuszcze zwierzęce wtedy sam wysiłek fizyczny nie wystarczy, strumień krwi jakby "dusi się" i wtedy cząsteczki cholesterolu odkładają się na ściankach tętnicy i zwężają prześwit przepływu krwi.

Czynnikami, które podwyższają poziom cholesterolu są:

  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadwaga,
  • palenie papierosów,
  • skłonności genetyczne.

Bardzo ważna jest profilaktyka i badania kontrolne poziomu HDL i LDL, trójglicerydów, homocysteiny. Cholesterol w organizmie występuje w formie związanej ze specjalnymi białkami tworząc lipoproteiny. Wysokie stężenie HDL - cholesterolu nazywany "dobrym", zmniejsza ryzyko zawałów. Natomiast jeżeli chodzi o LDL - cholesterol zwany "złym", zwiększa ryzyko wszelkich chorób układu krążenia.

HDL to lipoproteiny o dużej gęstości, które transportują cholesterol do wątroby gdzie ulega on metabolizmowi i jest wydalany z żółcią.
LDL - lipoproteiny o małej gęstości krążą w naszym organizmie.
VLDL to lipoproteiny o bardzo małej gęstości są formą transportu trójglicerydów, w skład których wchodzą kwasy tłuszczowe - ważne źródło energii.

Trójglicerydy powstają w wątrobie z dopływających do niej z krwią kwasów tłuszczowych. Jest ich dużo, gdy jemy tłusto lub, gdy kwasów tłuszczowych nie przyswajają tkanki, co zdarza się u chorych na cukrzycę.
Trójglicerydy są przyczyną powstawania zakrzepów, a w konsekwencji prowadzi to do zawałów i udarów. Istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji między dobrym, a złym cholesterolem. Maksymalny poziom LDL to 130-160 mg/L, jednocześnie stężenie trójglicerydów winno być niższe od 180 mg/L.
Granicą biologiczną, która określa zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest HDL poniżej 20 % w stosunku do LDL. Jeżeli HDL stanowi np. 25% czy 35% cholesterolu całkowitego to jest bardzo dobrze. Podniesiony cholesterol całkowity nie stanowi większego zgrożenia. Natomiast niski cholesterol całkowity może uśpić naszą czujność bo HDL-u może być tylko np.10 %. Stanowi to zagrożenie dla naszego zdrowia. Normy badań krwi zawsze kontroluj z tabelą norm przyjętych w danym laboratorium!!!

Odmiana tłuszczy jakimi jest frakcja trójglicerydów nie reaguje na leki, które kupujemy na podwyższony cholesterol. Według najnowszych badań trójglicerydy stanowią większe zagrożenie od cholesterolu. 2/3 szkodliwych tłuszczy powstaje w wątrobie u człowieka, a tylko 1/3 pochodzi z diety. Często zapominamy o wspomaganiu leczenia wątroby, a jest to jeden z najważniejszych czynników.
Tłuszcze powstają również z węglowodanów. W granicach 12-18 % jest wykorzystywane na energie potrzebną do życia reszte wątroba przerabia na tłuszcze. Tak więc widzimy że walka z tłuszczami to nie tylko dieta i nie tylko leki obniżające cholesterol. Jest to złożony problem i przy połączeniu wszystkich składowych, możemy liczyc na trwałą poprawę i ochronę naszych naczyń krwionośnych i serca.

Wspaniałymi produktami będą tu:

  • Liver Aid - odpowiednio dobrany skład preparatu wspomaga wątrobę i reguluje jej pracę.
  • Cholestone - obniża poziom złego cholesterolu, oraz reguluje na bieżąco jego poziom.
  • Omega 3 - obniża krzepliwość krwi działa przeciwzapalnie,
  • Triple Potency Lecithin - działa jak emulgator tłuszczy, czyli duże krople tłuszczu rozbija na bardzo drobne kropelki, a to ułatwia wydalanie tłuszczy z organizmu. Lecynyna powoduje również, że żółć staje się bardziej płynna i powstaje o wiele mniej kamieni a nawet je rozpuszcza.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium